Blog

Dlaczego pizza jest tak popularna? Skąd bierze się jej popularność?

Blog

Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na dzień 9 lutego. Każdy miłośnik tego wyjątkowego dania przyzna jednak na pewno, że warto delektować się pizzą przez okrągły rok. A czy kiedyś zastanawialiśmy się w ogóle nad tym, skąd się bierze popularność pizzy? Co sprawia, że prawdziwi smakosze tak bardzo doceniają włoski przepis? Czas na rekonesans!

Szybkie, zdrowe i niewyrafinowane danie o arystokratycznym smaku – tak, mowa o pizzy!

Jak mawiają, siła tkwi w prostocie. Analizując przepis na kultową pizzę w najprostszej postaci przyznać trzeba, że w stwierdzeniu tym jest sporo racji. Mąka, drożdże, woda, oliwa, sól, cukier, garść bazylii. I oczywiście pomidory oraz ser. Tak niewiele składników potrzeba, by stworzyć fenomenalną pizzę Margherita. Ale to nie pizza z sosem pomidorowym zdobywała serca Neapolitańczyków. Pierwotnie rozkoszowano się płaskim chlebem wzbogaconym ziołami, kawałkiem sera lub ryby, zwilżonym smalcem albo oliwą. Ten przysmak na szeroką skalę zaczęto doceniać w Neapolu w XVI w. Specjałem zainteresował się nawet sam król Neapolu i Sycylii, Ferdynand I Burbon. Jego małżonka nie podzielała jednak tej fascynacji. Król więc wymykał się ukradkiem do pizzerii, gdzie przy okazji bratał się z ludem. Następca króla Ferdynanda postawił już sprawę jasno. Sprowadził na dwór królewski piekarza i odtąd wyśmienita pizza zagościła w arystokratycznym menu!

Za początek powstania słynnej pizzy Margherita z sosem pomidorowym uważa się natomiast dopiero rok 1889. Smakiem dania zachwyciła się królowa Małgorzata, której zawdzięczamy nazwę najbardziej dziś popularnej pizzy na świecie. W tamtym czasie przysmak nie był jeszcze znany poza granicami Neaopolu. Wszystko jednak zmieniło się za sprawą emigracji Neapolitańczyków do Nowego Jorku. Powstające tam pizzerie szeroko rozsławiły smaczne danie. Co ciekawe, w samych Włoszech pizzę poza Neapolem zaczęto doceniać dopiero w latach 80!

Gdzie zjeść najlepszą pizzę? Pizzeria Cieszyn zna odpowiedź na to pytanie!

Dlaczego pizza najlepiej smakuje w restauracji? Za niepowtarzalny smak odpowiedzialny jest sposób jej przygotowania. Najpierw ciasto poddawane jest długiemu wyrastaniu. Następnie piecze się je w maksymalnie 90 sekund w piecu o temperaturze 480 stopni. To dlatego podana nam w restauracji pizza jest tak delikatna i miękka!

Klasyczna pizza to zdrowy, lekkostrawny posiłek doceniany nawet przez osoby dbające o nienaganną figurę. To, jak bardzo kaloryczny okaże się jej kawałek zależy oczywiście od zastosowanych składników. A przyznać trzeba, że dzisiejsza ich rozmaitość potrafi niekiedy zadziwić! Szynka, pepperoni, kurczak, pieczarki, oliwki, brokuły, szpinak to wszystkim dziś już znane dodatki do pizzy. Smakosze skuszą się na pewno na pizzę z żurawiną, ananasem, cukinią, bakłażanem, papryką, z owocami morza, łososiem albo z pysznymi kurkami. Wybierasz się na weekend na Śląsk? Koniecznie sprawdź, gdzie znajduje się polecana restauracja. Cieszyn jest jednym z miast, które kusi bardzo bogatą ofertą turystyczną. Znajdziemy tutaj między innymi restauracje hotelowe zachwycające oryginalnym menu. Jedną z nich jest wyśmienita pizzeria Cieszyn w Hotelu Liburnia https://restauracjaliburnia.pl/pizzeria/. Obowiązkowo zajrzyj tutaj gdy będziesz w okolicach Śląska i spróbuj znakomitej pizzy!