Blog

{"autoplay":"true","autoplay_speed":3000,"speed":300,"arrows":"false","dots":"false"}

Piwne impresje

Blog

Spis treści:

  1. Trochę historii
  2. Tradycja ponad wszystko
  3. Piwne Impresje

 

Trochę historii

Jest połowa XIX wieku, Cieszyn. Słychać stukot dorożek, bicie dzwonów i nawoływania handlarzy, a po Górze Zamkowej nerwowo spaceruje arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg.
Nie tak, wszystko nie tak. Cieszyński Zamek wymaga rozbudowy, zmian i powiewu europejskiej świeżości. Skoro decyzja została podjęta nie pozostało nic innego jak wdrożyć ten pomysł w życie. Determinacja księcia była godna podziwu, zamek w niedługim czasie zyskał wspaniały ogród w stylu angielskim, elegancką oranżerię i finalnie … browar.  Tak oto pomysł jednego człowieka zdeterminował historię tego miejsca.
Był to niewątpliwie początek wybuchu popularności piwa. Zyskało na tyle duże grono lokalnych wielbicieli, że w niedługim czasie zaczęły powstawać kolejne browary.
Słomkowy kolor, kremowa piana, charakterystyczny syk podczas nalewania. Tak, to musiało zadziałać na wyobraźnię smakoszy.

Tradycja ponad wszystko

Pomimo wielu komercyjnych pokus cieszyńskie piwo pozostało wierne swojej tradycji. Proces produkcji w Browarze Zamkowym w zasadzie nie zmienił się od prawie 200 lat. To właśnie Zamkowa Góra sama w sobie stanowi tętniące życiem serce browaru, ponieważ wydrążone w niej komory są miejscem gdzie odbywa się cykl produkcyjny piwa. Po dziś dzień fermentacja odbywa się w otwartych kadziach, co bez wątpienia jest jednym z czynników wpływających na wspaniałą jakość piwa. Niesamowite, prawda?

Piwne Impresje

Dziś już wiemy, że piwo oprócz wybornego smaku i zachęcającej autoprezentacji ma wiele walorów prozdrowotnych. Spożywane w umiarze reguluję pracę m. in. układu pokarmowego, nerwowego, pozytywnie wpływa na naszą odporność, a także może być nieoczekiwaną receptą na młodość. Zawarte w nim antyoksydanty chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czy wiedziano o tym w XIX wieku? Być może, ale z pewnością nie było to przyczyną powstania Browaru Zamkowego. Jednak obecnie, gdy mamy już kompletną wiedzę na temat dobroczynnego wpływu tego napoju chcielibyśmy podzielić się z Wami smakiem i aromatem cieszyńskiego piwa. Poznajcie nasze Piwne Impresje.