Blog

{"autoplay":"true","autoplay_speed":3000,"speed":300,"arrows":"false","dots":"false"}

Szlakiem śląskich smaków

Blog

Spis treści:

  1. Zulc – zacznijmy od przystawki
  2. Tradycyjna polska zupa
  3. Czas na danie główne
  4. A na deser…
  5. Złocisty napój z pobliskiego browaru

 

Podróżując po całej Polsce, wszędzie znajdziemy przepyszne dania regionalne – w końcu nasz kraj słynie ze smakowitych potraw! Każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyzna rację, że dania tego regionu są wyśmienite. Zatem czas poznać fragment tej kuchni: potrawy Śląska Cieszyńskiego.

Zulc – zacznijmy od przystawki

Będąc w Cieszynie koniecznie musisz spróbować zulcu. Jest to galaretka przyrządzona z wieprzowych nóżek, podawana z cebulą, octem i chlebem. Spróbowanie zulcu jest idealnym wstępem do dalszego poznawania tajników cieszyńskiej kuchni.

Tradycyjna polska zupa

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie niedzieli bez pysznego rosołu. Na Śląsku Cieszyńskim podaje się go z domowym makaronem oraz kluseczkami wątrobianymi. Rosół idealnie sprawdza się zarówno podczas obiadu w małym rodzinnym gronie, jak i podczas różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych.

Czas na danie główne

Prawdziwy cieszyński rarytas – pieczone żeberka podawane na babraczce. Druga część tego dania, czyli babraczka przygotowywana jest z kapusty kiszonej, ziemniaków i wędzonki. Wraz z odpowiednio przyprawionym mięsem stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia.

A na deser…

Po obfitym i wyśmienitym obiedzie czas na coś słodkiego. W roli głównej: niezastąpiony strudel z jabłkami. Ale uwaga, to nie wszystko! Ciasto podawane jest na ciepło, z dodatkiem lodów waniliowych oraz bitej śmietany. Dosłownie rozpływa się w ustach…

Złocisty napój z pobliskiego browaru

Nieprzerwanie od ponad 170 lat działa w Cieszynie browar. Browar Zamkowy, bo o nim mowa, proponuje mieszkańcom oraz turystom piwo warzone tradycyjnymi metodami. Gdyby tak do tych wszystkich potraw, o których właśnie przeczytałeś dodać pyszny chmielowy trunek… to Śląsk Cieszyński masz w małym palcu. Ups, w brzuchu 🙂