Blog

piwo cieszyńskie, browar cieszyński, hotel z restauracją cieszyn, restauracja cieszyn, obiady cieszyn

Złociste piwa z Browaru Cieszyńskiego

Blog

Spis treści:

  1. Jak dobrać idealne piwo do posiłku?
  2. Lager czy pszeniczne?
  3. Noszak Cieszyński – piwo nie tylko dla lokalnych patriotów
  4. Mastne Cieszyńskie – polskie ALE

Idealny plan na letnie popołudnie? Wizyta w ulubionej restauracji i sycący posiłek spożyty w towarzystwie orzeźwiającego, chłodnego piwa. Zwłaszcza jeśli jest to warzone nieprzerwanie od niemal 200 lat piwo z pobliskiego browaru. W naszej restauracji trunki z Browaru Cieszyńskiego musiały znaleźć swoje specjalne miejsce. Czy wiecie, jakie lokalne piwa możecie u nas zamówić i w jaki sposób dobrać rodzaj piwa do posiłku? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się przekonać, sprawdź koniecznie poniżej.

Jak dobrać idealne piwo do posiłku?

Dobieranie piwa lub jakiegokolwiek innego alkoholu do potrawy to foodpairing. Można w takiej sytuacji skorzystać ze znanych i sprawdzonych sposobów łączenia smaków lub wykazać się własną inicjatywą. Zawsze jednak powinniśmy kierować się podobieństwami lub wręcz przeciwnie ­– dobierać aromaty i zapachy na zasadzie kontrastu. Jeśli macie ochotę na dobre piwo i naprawdę smaczne obiady Cieszyn to miasto, w którym bez problemu dostaniecie zarówno chrupiącą, włoską pizzę na cienkim cieście, jak i łososia z grilla podanego z pieczonymi ziemniakami i sosem szpinakowym, który najlepiej smakuje z Cieszyńskim Pszenicznym.

Lager czy pszeniczne?

Browar Cieszyński nie próżnuje i już niemal od 200 lat zachwyca nas swoimi trunkami. Z zaskakującej liczby oferowanych przez nich piw wybraliśmy kilka, które świetnie idą w parze z przygotowywanymi przez naszych kucharzy potrawami. Znajdziecie je w naszej karcie o każdej porze roku. Jeśli macie ochotę na coś subtelniejszego w smaku, musicie zadać sobie ważne pytanie – lager czy pszeniczne? Oba świetnie sprawdzą się w ukojeniu pragnienia po posiłku. Dodatkowo Pszeniczne Cieszyńskie po przelaniu zdobi idealna warstwa puszystej, delikatnej piany. Idzie idealnie w parze z daniami rybnymi, chociaż smakuje równie dobrze w towarzystwie ciasta francuskiego. Lager natomiast pasuje do makaronów z dużą ilością sera, ale i bardziej wytwornych ostryg.

Noszak Cieszyński – piwo nie tylko dla lokalnych patriotów

Jesteście amatorami historii? Z pewnością próbowaliście już Cieszyńskiego Noszaka. Piwo to hołd dla XIV-wiecznego księcia cieszyńskiego – Przemysława I Noszaka, którego uznaje się za najwybitniejszego władcę tutejszych ziem i jednego z ważniejszych dyplomatów na terenie ówczesnej Europy. To piwo to idealnego połączenie prostego składu i wyjątkowego sposobu warzenia, charakterystycznego dla Browaru Zamkowego. Jeśli chcemy odwiedzić miejsce, jakim jest znana z aromatycznych dań pizzeria włoska Cieszyn to miasto, w którym do oryginalnego, włoskiego makaronu dostaniemy lokalne, cieszyńskie piwo, np. wspomnianego Noszaka czy równie dobrego Portera Cieszyńskiego. Mocne wrażenia gwarantowane – porter to niemal 10% alkoholu zamkniętego w ciemnym jak noc płynie. Najlepiej pić go w towarzystwie średnio wysmażonego steka.

Mastne Cieszyńskie – polskie ALE

Ale to typ piwa, który produkuje się w Anglii, Irlandii czy Niemczech. Czy można jednak spróbować polskiego ALE? Browar Cieszyński zadbał o to, abyśmy dostali własną, polską wersję tego trunku pod piękną nazwą – Mastne Cieszyńskie. Charakteryzuje je delikatnie wyczuwalna goryczka, a to wszystko dzięki warzeniu w otwartych kadziach i unikalnej recepturze opartej na mieszance słodów i oczywiście polskiego chmielu. Jeśli macie ochotę na coś bardziej owocowego, z pomocą przyjdzie Cieszyńska Double Ipa. Gwarantuje posmak tropikalnych owoców, którego nie przyćmiewa chmielowa goryczka. Słodsze piwa o owocowym posmaku najlepiej sprawdzą się z daniami podanymi właśnie na słodko.