Blog

lokalne piwo w restauracji Cieszyn

Smaki Cieszyna- Degustacja produktów z Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego Cieszyn 

Blog

Browar w Cieszynie to jeden z najstarszych obiektów tego typu w kraju. Pracuje nieprzerwanie, począwszy od roku 1846 i wytwarza piwo z pełnym poszanowaniem tradycyjnej technologii. Jego serce stanowi trójkondygnacyjny budynek połączony ze znajdującymi się pod ziemią leżakowniami. Wytwarzane tam napoje to gratka dla koneserów i piwoszy. Zapraszamy do naszej restauracji w Cieszynie, gdzie serwujemy piwa z Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego Cieszyn.

Spis treści:

  1. Historia browaru Cieszyńskiego 
  2. Browar Cieszyn obecnie  
  3. Gdzie skosztować Cieszyńskiego piwa?

Historia browaru Cieszyńskiego 

Browar od początku powstania związany jest niezaprzeczalnie z samym Cieszynem, a szczególnie z zamkowym wzgórzem, które od końca XIII wieku było siedzibą cieszyńskiego księcia. W latach 30 XIX wieku ówczesny władca, w ramach przebudowania własnej rezydencji postanowił ulokować w tymże miejscu całkowicie nowoczesny browar. Chciał kontynuować średniowieczne tradycje miejscowych piwowarów, wykorzystując do tego najnowocześniejsze metody produkcyjne i oferując zupełnie nowy produkt – piwo pilzneńskie, które stawało się coraz bardziej popularne, począwszy od połowy XIX wieku. Jak podają liczne źródła, budowa rozpoczęła się około 1840 roku i zakończyła po upływie 6 lat. Praktycznie od razu po otwarciu obiektu, zaczęto w nim produkować lokalne piwa rzemieślnicze. Głównie było to piwo pilzneńskie przygotowywane w ilościach na skalę przemysłową. Obecny właściciel browaru stawia na przypomnienie tego historycznego smaku, skupiając się na produkcji Cieszyn Pilsner. Napój ten oferuje nasza restauracja w Cieszynie, która znajduje się w samym centrum miasta.

Browar Cieszyn obecnie  

Obecnie Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie działa dokładnie w tym samym budynku, co 170 lat temu. Tworzone są tam piwa z zastosowaniem tradycyjnego sposobu dolnej fermentacji w otwartych kadziach. Do dzisiaj w procesie wytwarzania piwa używa się również specjalnych maszyn z przełomu wieków, takich jak korytko Granta czy młynek do ciemnego słodu. Odwiedzający mają okazję obserwować autentyczny proces produkcji piwa. Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn pełni także funkcję “żywego muzeum piwowarstwa”. Na jego terenie znajduje się ekspozycja muzealna, prezentująca historię browaru oraz piwowarstwa na Śląsku Cieszyńskim. Warto zauważyć autentyczne maszyny, narzędzia i unikatowe eksponaty związane z piwowarstwem. To zdecydowanie punkt obowiązkowy na liście atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających Cieszyn.

Mimo licznych pokus komercyjnych cieszyńskie piwo nadal pozostaje wierne swoim tradycjom. Proces produkcji w Arcyksiążęcym Browarze Zamkowym Cieszyn praktycznie nie uległ zmianie od niemal dwustu lat. Samą duszą browaru jest Zamkowa Góra, gdzie wydrążone komory stanowią miejsce, gdzie odbywa się cały proces produkcyjny piwa. Niewątpliwie ma to wpływ na wyjątkowy smak tego trunku, który dla wielu smakoszy jest w czołówce.

Gdzie skosztować Cieszyńskiego piwa?

Tego regionalnego napoju można spróbować w naszej Restauracji Liburnia. Oferujemy nie tylko pyszne obiady domowe w Cieszynie, ale również tradycyjne piwa z regionu, które idealnie dopełnią smak naszych potraw.  Cieszyn Pilsner, Cieszyński Noszak, Pszeniczne Cieszyńskie czy Double IPA- smakosze tego trunku znajdą coś dla siebie. Zachęcamy również do sprawdzenia naszego sezonowego menu, które bazuje na świeżych wiosennych kompozycjach. W restauracji  znajduje się także pizzeria Cieszyn, serwujemy pizze o oryginalnych kompozycjach. Dla smakoszy dostępna jest nawet pizza na razowym cieście. Zapraszamy na prawdziwe doświadczenie kuchni śląska cieszyńskiego z lokalnymi napojami prosto z Browaru Cieszyńskiego.